• AMERIKAN DOLARI
  17,9496
  % 0,00
 • € EURO
  18,4259
  % -0,65
 • £ POUND
  21,7936
  % -0,57
 • ALTIN (TL/GR)
  1.038,43
  % 0,57
 • ÇEYREK ALTIN
  1.701,00
  % 0,53
 • BITCOIN/TL
  432003
  % -0,56
 • ETHEREUM/TL
  34187
  % 0,88
 • BIST 100
  2.864,25
  % -0,15

Japon Yeni Hakkında Bilinmeyenler

Japon Yeni Hakkında Bilinmeyenler

Corona Virüs sebebiyle ekonomilerin düşüş yaşaması paralel olarak ilerledi. Bu olaylar neticesinde ülkemiz insanı Dolar, Euro gibi para birimleriyle Türk Lirası’nı devamlı olarak karşılaştırmakla meşgul oldular. Dolar ve Euro Avrupa’da yükseliş yaşarken uzak doğu ülkelerinde de hareketlilik oldu özellikle Çin ve Japon para birimleride corona dan etkilendi. Biz bu makalemizde Japon para birimi olan Yen’i incelemeye çalışacağız. İlerleyen bölümlerde ise Yen ile Türk Lirası’nın da bir karşılaştırmasını yapacağız…

Japonya Hakkında

Muazzam doğa ve metropol yaşantısını sunan, 127 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık onuncu ülkesi konumundaki Japonya’nın başkenti Tokyo’dur. Tokya şehri özel bir statüye sahip durumdadır. Ayrıca 24 semte ayrılan Tokyo’nun başkenti olduğu Japonya’nın tarihi milattan önce 8000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Japonya tarihi döneminin başlaması ise 538 yılında Budizm’in Kore’den adalara gelişi ile başlamıştır.

GSYİH bakımından ABD’den sonra dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Japonya gelenekleri, şehir yaşantısı, devlet yapısı ve kültür ile daha birçok özelliği ile dikkat çekmektedir. Bunun yanında da dünyanın en büyük dördüncü ithalat ve ihracatçısı konumundadır. Japonya savunma bütçesi bakımından ise dünyada beşinci sırada bulunmakla birlikte Birleşmiş Milletler, G20, G8 ve APEC gibi teşkilatlara üyeliği bulunmaktadır. II. Dünya Savaşı’nda ise yeilgiye uğrayan Japonya yenigiye uğramasının ardından hızlı bir kalkınma ile ekonomik dengede yerini alarak ekonomik güçlerden birisi haline gelmiştir.

Japonya’nın Para Birimi Nedir?

Dünya’daki ekonomik dengelerde bir unsur olan Japonya’nın para birimi, yendir. Tarihi oldukça eski olan yen para biriminin Çin para birimi Yuan kökenli olduğu bilinmektedir. Japonya standartlarına göre Y harfi okunmamaktadır. Bu nedenle para birimi “en” şeklinde okunmaktadır. Japonca’da anlamı yuvarlak nesne olan Yen  bu anlamıyla da eski Çin madeni paralarına dayanmaktadır.

Japon para birimi olan Yen uluslar arası piyasalarda JPY şeklinde kısaltılmakla beraber sembölü ise ¥ şeklindedir. Japon para birimi olan Yen’in dağıtımından ve politikasından ise Japonya Merkez Bankası sorumlu durumdadır. Japonya’nın Tokyo şehri borsa bakımından da borsa şehri konumunda olması Yen para birimine uluslar arası çapta önem kazandırmaktadır.

Japon Yeni

Japon Yeni

Japon para birimi olan Yen’in 100’e bölünmesiyle Sen isimli alt birim oluşmaktadır. Ancak bu birim günümüzde kullanılmamaktadır. Aynı zamanda başka bir alt birim olarak da Japon para birimi olan Yen’in 1000’e bölünmesiyle de Rin alt birimi oluşmaktadır. Ancak bu da günümüzde kullanılmamaktadır.

Japon Para Birimi Olan Yen Nedir?

Japonya’nın resmi para birimi Yen’dir. Yen, Yuan temelli bir döviz konumundadır. Oldukça eski bir tarihe sahip olan Yen günümüzde Amerikan doları ve Euro’dan sonra döviz piyasalarında en çok işlem gören üçüncü para birimi konumundadır. Bunlara ek olarak Yen, Dolar Euro ve Sterlin’den sonra gelen rezerv para birimi olarak en yaygın kullanılan para birimlerindendir.

1870 yılında Meiji Resterasyonu’nu gerçekleştiren Meiji hükümetince Avrupa’daki para sistemine benzer bir sistem olarak Mon sistemi çıkarılmıştır ve Japon ekonomisinin modernize edilmesinde bir role sahip olmuştur. 1871 tarihinde ise Yen Para Birimi Yasası’nın kabulü ile eski para birimleri tedaülden kalkmıştır.

Yeni para sistemi olan Yen para biriminde ondalık birimler kabul edilmiş, 1,5 gram altın veya 24,26 gram gümüş olarak tanımlanan birimler kurulmuştur.  Eski para birimlerinin basım hakları ise idari birimlerin ellerinden alınması ve bu durumlara son verilmesi amacıyla 1882 tarihindde Japonya Merkez Bankası kuruldu. II. Dünya Savaşı’nın ardından ise Yen büyük bir değer kaybıyla karşılaştı ve ekonominin yenien istikrara kavuşması amacıyla Bretton Woods sisteminin bir parçası olarak 1 Dolar 360 Yen eşitliği kabul edildi.

Türk Lirası Yen İlişkisi

Türk Lirası’nın Japon Yeni karşısında olan değeri, TRY/JPY paritesi ile takip edilmek durumundadır. Türk Lirası’nın konumu  baz döviz ve paritenin yönünde belirleyicidir. Japon Yen’inde ise durum biraz farklıdır, Japon Yen’i karşıt dövizdir ve ters orantılı bir hareketi söz konusudur. Minör parite olarak işlem görmekte olan döviz çiftlerinden birisi konumundadır.

Türk Lirasının günümüzde özellikle son dönemlerde büyük değer kayıpları yaşıyor oluşu TRY/JPY paritesine de ciddi bir şekilde yansımaktadır. Bu ilişki Dolar TL, Euro TL ilişkileriyle hemen hemen aynı önemi arz etmektedir.