• AMERIKAN DOLARI
  17,9488
  % 0,03
 • € EURO
  18,4262
  % -0,64
 • £ POUND
  21,8018
  % -0,54
 • ALTIN (TL/GR)
  1.038,43
  % 0,57
 • ÇEYREK ALTIN
  1.701,00
  % 0,53
 • BITCOIN/TL
  431929
  % -1,34
 • ETHEREUM/TL
  34087
  % -0,29
 • BIST 100
  2.864,25
  % -0,15

Cardano Nedir?

Cardano Nedir?

Halka açık bir Blockchain platformu oluşturmayı amaçlayan kripto para birimi ağı ve açık kaynaklı bir birimi olan Cardano’ nun dahili kripto para birimine ise ADA denilmektedir. Zug, İsviçre merkezli olan projenin gelişimi Cardano Vakfı tarafından denetimi sürdürülmektedir.

Cardano bir diğer anlamda daha önce geliştirilmiş olan herhangi protokollerden daha gelişmiş özellikler sunmayı amaçlamakta olan platform olarak tanımlanabilmektedir. 2017’de büyük bir yükselişe geçmiş olan Cardano, an itibari ile pazar payı bakımından en büyük 10. Kripto para konumundadır. Yalnızca bir kripto para birimi olmayan Cardano, aynı zamanda her geçtiğimiz gün dünyadaki bireyler, kurumlar, kuruluşlar ve idareler tarafından kullanılan finansal uygulamaları yürütebilecek  teknolojik bir platformdur.

Cardano platformu aynı zamanda sistemde daha kolay güncelleme yapabilmeye ve yumuşak çatallanmalar ile yükseltme yapılabilmesini kolaylaştırabilecek bloklar halinde inşa edilmiştir. Cardano da Ethereum gibi herhangi bir merkezi olmayan bir sistemdir. Ancak bunun yerine bir blok zincir üzerinde çalışmakta olan merkezi olmayan uygulamarı veya dapps hizmetlerini de yürütmektedir.

Cardano’nun Yapısı

Cardano ödeme ve kontrol katmanı olmak üzere iki katmandan oluşmaktadır. Ödeme katmanında hesaplar ile alakalı bilgiler bulunmaktayken kontrol katmanında ise kimlik, uyumluluk ve kara listeye alma fonksiyonu ile alakalı bilgiler işlenmektedir. Aynı zamanda debit kartı ve Daedalus isimli özel bir cüzdanı bulunan Cardano sisteminde Daedalus cüzdanından karta para gönderilebilmekte ve karttaki para da otomatik olarak kullanıcının yerel para birimine çevrilebilmektedir.

Cardano’nun Kurulması ve Tarihi

Charles Hoskinson kuruluşu olan Cardano’nun kurucusu olan Honskinson, Blockchain geliştiricisi ve Blockchain’de birden fazla kilit projede ortak kuruculuk yapan isimlerin başında gelmektedir. Hoskinson aynı zamanda Ethereum ve Ethereum Classic’in de kurucuları arasında yer almaktadır.

Kuruluş Süreci

Hoskinson 2013 yılında, EOSIO’nun kurucu ortağı olan Dan Larimer ile beraber, ilk blok zinciri ve kripto para biriminin başlangıcı olan Invictus Innovations’ı başlatmış oldu.

Cardonos token satışının ise başlamasıyla beraber neredeyse iki yıl sürmüş olduğu bilinmekte ve 1 Ocak 2017’de yaklaşık 63 milyon dolarlık bir fon sağladığı bilinmektedir. Cardano’nun ana ağı ise 29 Eylül 2017 Cuma günü faaliyete geçmiştir.

Cardano Nasıl Satın Alınmaktadır?

Ülkemizde Türk Lirası ile Cardano satın almak kolay ve oldukça hızlı bir işlemdir. Herhangi teknik bilgiye ve resmi bir evrağa ihtiyaç olmadan Cardano satın alınabilmektedir.

Cardano (ADA) Nasıl Saklanmaktadır?

Masaüstü veya mobil cüzdanlarda veyahut da donanım cüzdanlarında saklanabilen kripto paralardan biri olan Cardano’nun kendisi için de geliştiricilerin web sitelerinde önerdiği bir cüzdan olan Deadalus ve Emurgo tarafından geliştirilmiş olan tarayıcı eklentisi olarak da çalışan bir cüzdan olan Yoroi’yi kullanabilmektesiniz. İstediğiniz takdirde Yoroi’yi mobil cihazınıza da indirebilmektesiniz.

Cardano’nun Tercih Edilmesi İçin Başlıca Nedenler

 • Cardano’ nun en önemli avantajlarının başında muhasebe ve hesaplamanın farklı katmanlara ayrılması ile oldukça modüler işlevsel bir kodda çekirdek bileşenlerinin uygulanması gelmektedir.
 • Yine önemli avantajlarından birisi rekabet etmeyi amaçlayan bir gruba sahip olmasıdır ki bu grupta akademisyenler ve geliştiriciler yer almaktadır.
 • Önemli avantajlarından bir diğeri ise disiplinler arası ekiplerin yoğun bir biçimde kullanım sağlayabilmesidir.
 • Aynı şekilde inceleme sırasında keşfedilmiş olan sorunları düzeltmek için teknik incelemeler, uygulama ve yeni araştırmalar arasında hızlı yineleme bulunmakla beraber merkezi olmayan bir finansman mekanizması geliştirerek gelecekteki kullanımları hedeflemektedir.
 • Son olarak makul ve güvenli bir kullanıcı deneyimi ile mobil cihazlarda çalışabilmeleri için online para birimlerinin tasarımında iyileştirmeye yönelik uzun vadeli bir bakışa sahip olması söylenebilir.