• AMERIKAN DOLARI
  17,9660
  % 0,13
 • € EURO
  18,4966
  % -0,23
 • £ POUND
  21,8736
  % -0,18
 • ALTIN (TL/GR)
  1.031,36
  % -0,12
 • ÇEYREK ALTIN
  1.686,00
  % -0,12
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  2.873,63
  % 0,18

Bitcoin Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Alınır?

Bitcoin Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Alınır?

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz bitcoin merkez bankası sınırları içinde olmayan ya da bir kuruma bağlı olmayan bir dijital para birimi olarak bilinmektedir. Kısa adı BTC olarak kullanılmaktadır. Bu tarz dijital paralara genel olarak kripto para ismi verilmektedir. Kripto paralar dünya üzerinde ve son dönemlerde ülkemizde de ciddi bir işlem hacmine sahip olarak bilinmektedir.

Bitcoin

Bitcoin

İlk olarak 2009 yılında bitcoin terimi ortaya çıkmıştır. Bitcoin ne zaman çıktı sorusunun cevabı her ne kadar da olsa 3 Ocak 2009 olsa da, 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 Bitcoin karşılığında iki dilim pizza alması ile dünyada adını duyurdu. Aynı zamanda kripto para ile ilk alışveriş olarak da tarihe geçti.

Bitcoin Nedir?

Dijital ortamlarda kullanılabilen, alım satım işleri yapılabilen ve çok fazla ağa sahip olan bir kripto para çeşidi olarak bilinmektedir. Bitcoin nedir sorusu da çok daha fazla merak edilen konulardan bir tanesi haline gelmiş bulunmaktadır. Herhangi bir banka ya da resmi kurumla ilişiği bulunmadığından dolayı işlem hacmine göre artış ya da azalış gösterme eğilimindedir.

Bitcoin

Bitcoin

Ülkemizde de son zamanlarda popüler olarak adından söz ettirmektedir. 2013 yılında ülkemize giriş yapmıştır. Fakat yurtdışında olduğu gibi henüz alış veriş yaparken kullanımı yaygın değildir. Tüm dünya da aktif olarak kullanılan yatırım aracı olarak işlem yapılmaktadır. Yapılan yatırımlardan ciddi oranlarda kazanç elde etme olasılığı da ortaya çıkmış oldu.

Bitcoin’in Genel Özellikleri Nelerdir?

Herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmayan bir kripto para birimi olan Bitcoin kendi özellikleri olan bir para birimidir. Bitcoin’in genel özellikleri bakıldığında;

 • Güvenilir bir yatırım aracı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda hızlı bir işlem yapma durumu olduğundan çok daha fazla tercih edilmektedir.
 • Merkez Bankası ya da benzeri bir kuruma bağlı olmadığından dolayı müdahale edilmesi söz konusu değildir. Yapılan işlem hacmi ile artış ya da yükseliş belirlenmektedir.
 • İşlem yapılması sırasında herhangi bir aracı kurum olmadan işlem yapabilme şansına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda para çekme ve yatırma işlemleri gibi durumlarda da kolay ve güvenilir şekillerde işlem yapılabilmektedir.
 • Herhangi bir zaman ya da gün olmaksızın istenilen gün ve saatte işlem yapabilme şansı vardır. Ayrıca alım ya da satım işi için bir sınırlama da getirilmemiştir.
 • Bağlı bir kurum ya da kuruluş olmamasına rağmen verilen kişisel bilgiler koruma altındadır. Bu da güvenilir olduğunu düşündürmektedir.

Bitcoin’in Avantajları ve Dezavantajları

İşlem hacmine göre yükseliş ya da düşüş olması her ne kadar dezavantaj olarak birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Bitcoin grafik okuma ve anlama yöntemi ile ciddi derecede kazanç sağlanabilmektedir. Özellikle yeni başlayanlar için profesyonel bir destek alınarak yapılacak olan işlemler sayesinde iyi kazançlar sağlanabilir. Bu da önemli avantajlardan biridir.

Bitcoin

Bitcoin

Bitcoin analizi doğru bir şekilde yapılıp doğru bir yatırım yapıldığında çok fazla kazanç sağlandığı yapılan araştırmalar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda basit bir şekilde bitcoin al sat işlemi yapılabildiğinden dolayı yatırım tercihleri arasında en üst sıralarda yer almaktadır. Özellikle son zamanlarda bu konuda daha çok ilgi duyulmaktadır.

Bazı durumlarda da bitcoin dezavantaj olarak karşımıza çıkabilmektedir. Burada başlıca dezavantaj doğru zaman ve doğru saatte yapılamayan alım satım işleri gelmektedir. Bunun dışında da resmi bir kurum ya da Merkez Bankası bağlılığı olmadığından dolayı işlem geçmişiniz üçüncü kişiler tarafından erişilebilir değildir. Her ne kadar avantaj gibi görünse de sanal piyasa da farklı kullanım alanlarından doğan ve suç teşkil edebilecek kullanımlarda görülebilmektedir. Özellikle yeni başlayanlar için profesyonel açıdan yardım almak daha iyi bir karar olacaktır.

Nasıl Alınır ve Nasıl Çalışır?

Bitcoin al ve sat işlemleri çok pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Peki, bu konuda merak edilenlerden biri olan bitcoin nasıl alınır sorusunun cevabı nedir?

 • Bitcoin alma işlemi için ülkemizde belli platformlar kullanılmaktadır. Bu platformlardan güvenilir olanları tercih ederek üyelik gerçekleştirmelisiniz. Bu üyelik işlemi için mutlaka kişisel verileri doğrulamak zorundasınız. Sonuç itibariyle orada biriken Bitcoinlerinizi nakde çevirmek için altyapıların buna ihtiyacı olacaktır.
 • Üyelik işlemi tam olarak gerçekleşip kişisel verilerinizi tam ve doğru bir şekilde girmenizin ardından profilinizi mutlaka kontrol etmeli ve boş olan alanları doldurmalısınız.
 • Platform üzerinde yer alan para yatır seçeneğine bakıldığında buradaki en kolay işleme başlamış olacaksınız. Burada size verilen banka hesap numaralarına EFT işlemi yapabilirsiniz. Hesabınıza Türk Lirası yatırma işlemi çok çabuk gerçekleşmiş olacaktır.
 • Para yatırma işleminde dikkat edilmesi gerekenlerin başında EFT işlemi gerçekleştirilecek olan hesap sahibi ile Bitcoin hesap sahibinin aynı kişi olması gerekmektedir.
 • Türk Lirası yatırma işleminizden sonra Bitcoin almak için Bitcoin al ya da kolay alış satış sekmesinden paranızın bitcoin karşılığı kadar alım işlemi yapabilirsiniz. Bitcoin ne kadar ve kaç bitcoin alınır şeklindeki ibareler alı işlemi sırasında karşınızda görünecektir.

Bitcoin Nasıl Satılır?

Bitcoin alım işlemi yapıldıktan sonra en çok merak edilen diğer soru da bitcoin nasıl satılır sorusu olmaktadır. Alım işlemi yapıldıktan sonra nakde çevirmek için satım işlemi yapılmaktadır.

 • Bitcoin satım işlemi de alım işlemi kadar basit bir işlem olmaktadır. Bunun için de yapılması gereken yine bitcoin sat ya da kolay alış satış butonunu tıklamak olacaktır.
 • Karşınıza gelen ekranda satım işlemi için ne kadarlık bir bitcoin satmak istediğiniz sorulacaktır. Burada belirlediğiniz miktarda seçim yapabilirsiniz.
 • Satma işlemi gerçekleştirmeden önce mutlaka banka hesap numaranızı platform üzerinden belirtmiş olduğunuzdan emin olun. Satım yapılacak olan hesap ile banka hesabı aynı kişiye ait olmalıdır.
 • Satım işlemi için alınan emir gerçekleştikten sonra Türk Lirası’na çevrilmiş olacaktır. Bu işlem sonrasında da belirtmiş olduğunuz iBAN numarasına çekme talebinde bulunabilirsiniz. Kısa bir süre sonrasında hesabınızda görmüş olacaksınız.

Bitcoin Güvenilir midir?

Tüm bu işlemler gerçekleştirildiği esnada birçok yatırımcı ya da yatırımcı adayının aklına gelen soru bitcoinin güvenilir olup olmadığı şeklindedir. Her ne kadar bir merkeze bağlı olmasa da bu platformlar üzerinde yaptığınız işlemler uçtan uca şifrelenme mantığı ile yapılmaktadır. Bu şekilde çalışacak olan platformların alt yapılarının bu şekilde olması gerekmektedir.

Bitcoin

Bitcoin

Aynı işlemi birkaç kez üst üste yapabilme konusunda izin vermemesi ve farklı bilgisayarlar üzerinden işlem onayı alıyor olması nedeniyle daha güvenilir bir alan olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle de birçok yatırımcı tercih için Bitcoine yönelmektedir.

Fakat daha da dikkatli olunması gereken konulardan bir tanesi de kendinize ait üyelik bilgilerinizi kaybetmeniz durumunda ortaya çıkacak olan dolandırıcılık işlemleri olmaktadır. Bu nedenle de size ait olan hesap ve cüzdan bilgilerinizi üçüncü kişilerle paylaşmamalı ve ikili doğrulama sistemi ile kayıt işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Bitcoin almak ve satmak için doğru platformlar tarafından hizmet aldığınızdan emin olmalısınız. Aynı zamanda ilk defa kripto para piyasasına girecek olanlar bu konuda mutlaka profesyonel olarak destek almalılar. İşlem hacmi ile birlikte gerçekleşecek olan yükseliş ya da düşüşlerle ilgili analiz yapabilme yeteneğine sahip olmalısınız.