• AMERIKAN DOLARI
  17,9428
  % -0,01
 • € EURO
  18,4235
  % -0,65
 • £ POUND
  21,7919
  % -0,58
 • ALTIN (TL/GR)
  1.038,43
  % 0,57
 • ÇEYREK ALTIN
  1.701,00
  % 0,53
 • BITCOIN/TL
  431026
  % -1,53
 • ETHEREUM/TL
  34088
  % -0,31
 • BIST 100
  2.864,25
  % -0,15

Borsa

 • BIST 100 VERİLERİ
 • BIST 50 VERİLERİ
 • BIST 30 VERİLERİ
Bütün Endeksler »
Son
(0,00)
Son Güncelleme:
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
 • BU YIL
 • 12 YILLIK

* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

Son
()
Son Güncelleme:
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
 • BU YIL
 • 12 YILLIK

* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

Son
()
Son Güncelleme:
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
 • BU YIL
 • 12 YILLIK

* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

CANLI SOHBET

Borsa Haberleri

 

2021′ in En İyi Yatırım Araçları

2021′ in En İyi Yatırım Araçları

Para kazanmanın git gide daha çok zorlaştığı şu dönemlerde yatırımın nereye yapılabileceği oldukça sorulan ve kafa karıştıran durumlar arasında yer alıyor. Yastık altı zamanların bittiği ve devrin eskiye kıyasla oldukça değiştiği düşünülünce yatırımın nereye yapılacağı konusunda da oldukça kararsız kalınıyor. Altının, doların vb. sürekli fiyat değişikliğine gidildiğini düşünen yatırımcılar paralarını yatırmak için kullanılacak en mantıklı […]...

Borsa Endeksi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Hesaplanır?

Borsa Endeksi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Hesaplanır?

Borsa endeksi, içerisinde belirli hisse senetlerini bulunduran, bu hisse senetlerinin farklı ağırlıklarla hesaplanması sonucu bulunan bir değerdir. Her hissenin endeks değeri içerisindeki ağırlıkları farklılık göstermektedir. Dünya’da işlem hacmi bakımından en aktif borsa endeksleri Dow Jones, Nasdaq, S&P500, Ftse ve Xetra Dax’tır. Türkiye’de ise Borsa İstanbul çatısı altında birden fazla endeks bulunmaktadır. Borsa İstanbul’da en fazla […]...

Borsa Hakkında Detaylı Bilgi

Borsa Hakkında Detaylı Bilgi

Ülkemizde ve dünya da Corona virüsün etkisiyle ekonomiler ciddi oranda düşüş yaşarken borsa hep merak konusu olmuştur. Borsa’nın ne olduğu ve ne işe yaradığı bu süreçte özellikle çok fazla merak konusu olmuştur. Peki borsa nedir, gelin bir göz atalım. Borsa Nedir? Borsayı kısaca tanımlamak gerekirse, borsa şirketlerin hisselerinin alınıp satıldığı, alıcıları ve satıcıları buluşturan bir […]...

Yeni Başlayanlar İçin Temel Borsa Bilgisi

Yeni Başlayanlar İçin Temel Borsa Bilgisi

Öncelikle borsanın tanımını yapmakla başlayalım. Borsa insanların hisse senedi alım satımı yapabildiği bir platformdur. Hisse senetleri ait oldukları şirketlerin maddi kaynaklarını simgeler. Hisse sentleri bağlı oldukları  şirketin bir parçası olarak değerlendirilir. Borsada hisse senedi alım satımında amaç para kazanmak yani kar etmektir. Söz gelimi 150 dolarlık Samsung şirketinin hisse senetlerini alıp birkaç ay sonra 200 […]...


 

Borsa Hakkında

 

Ülkemizde ve dünya da Corona virüsün etkisiyle ekonomiler ciddi oranda düşüş yaşarken borsa hep merak konusu olmuştur. Borsa’nın ne olduğu ve ne işe yaradığı bu süreçte özellikle çok fazla merak konusu olmuştur. Peki borsa nedir, gelin bir göz atalım.
 

Borsa Nedir?

 

Borsayı kısaca tanımlamak gerekirse, borsa şirketlerin hisselerinin alınıp satıldığı, alıcıları ve satıcıları buluşturan bir platform olarak tanımlanabilmektedir. Borsa aynı zamanda hisse senedi alıp satmak amacıyla toplanan binlerce yatırımcıyı bir araya getirerek fiyatlarda adalet ve yapılan işlemlerde ise şeffaflık sağlamaktadır. Yine, borsa ”enstrüman” adı verilen çeşitli yatırım araçlarının satışa çıkarıldığı bir tür ticaret olma vasfını da taşımaktadır.
 

Borsa
 

Borsa sözlük anlamında ise devlet denetimi altında tacirlerin ve özellikle sarraflarla değerli tahvil ve kağıt alışverişi ile uğraşanların iş yaptıkları yere verilen isimdir.
 

Borsa günümüzde olduğu gibi her zaman elektronik ortamda işlememekteydi. Geçmiş zamanlarda borsada ki işler tamamı ile fiziksel olarak işlemekteydi. Örnek verecek olursak eğer bir hisse alınacak olursa gerçek anlamda senet imzalanmaktaydı. Günümüzde artık teknolojinin oldukça ilerlemesi sebebiyle istenilen şirketin hissesini sadece birkaç tıkla almanız mümkün. Ancak bu durumun aynı zamanda zararları da bulunmakta, bahsettiğimiz bu durum borsanın sanal alanda bir oyun olarak görülmesine ve acemi bir çok yatırımcının para kaybetmesine sebep olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise hisse almak bir şirkete ortak olmak yani onun geleceğine yatırım yapmaktır. Yani bu noktada  ilgili şirketin faaliyetlerini ve verilerini enine boyuna incelemeye gayet istekli olmanız sizin faydanıza olacaktır.
 

Enstrüman adındaki çeşitli yatırım araçlarının satışa çıkarıldığı bir tür ticaret ortamı olan borsa kendi içinde birkaç çeşide ayrılmaktadır. Vadeli işlem borsaları ve menkul kıymetler borsaları olarak ikiye ayrılan borsanın vadeli işlem borsaları kısmında tahvil ve döviz haricinde hisse senetleri ve kıymetli madenler üzerinden de işlem yapmak mümkün olmaktadır.
 

Borsa
 

Menkul kıymetler borsası ise kendi içerisinde yine ikiye ayrılmaktadır bunlar birincil piyasa ve ikincil piyasadır. Birincil piyasada sadece ihracat yapılmaktayken ikincil piyasada ise hisse senetleri alınıp satılmaktadır. Altını ithal veya ihraç etmek isteyen tacirler ise Altın ve Kıymetli Madenler Borsasını tercih edebilmektedirler.
 

Borsa nedir kısmında vereceğimiz son bilgi ise dünyanın en büyük borsası olan NYC Menkul Kıymetler Borsası’nın Amerika Birleşik Devletlerin New York eyaletinde yer aldığını söylemek olacaktır.
 

Borsa Tarihi

 

Borsanın temelini en eski tarihli piyasa olarak temeli pazarlara ve panayırlara dayandırmak mümkündür. Zaman içerisinde değişimin yaşanmaya başladığı borsa da kıymetli madenlerin alım satım işlemleri başlamıştır ve yine zamanla bir meslek halini almıştır. Aracıların da olaya dahil olmasıyla Pazar genişlemiş ve ticari senetlerin alım ve satım işlemleri de pazara girmiştir.
 

Borsa
 

İlk borsanın kurulması ise Ortaçağ’ın bitip Yeniçağ’ ın başladığı İstanbul’un Fethi’nin hemen ardından gerçekleşecekti. 1487 yılında ilk borsa  Avrupa’da Belçika’ya bağlı olan Anvers şehrinde ilk kurulacaktır.
 

16. yy’a gelindiğinde ise Anvers borsasının yerini Amsterdam Borsası almıştır.  16. yy.’da Amsterdam’ın ardından Fransa’nın Lyon kentinde borsa gelişme göstermeye başlamış ve sonraki yıllarda Fransa’nın diğer kentlerine yayılmaya başlamıştır.
 

Menkul kıymetlerin alım ve satımın yapıldığı bir diğer borsa ise Londra’da boy göstermeye başlamıştır. Bu boy gösterme 1770 yılında bir kahvehanenin tabelasında borsa anlamına gelen  ‘The Stock Exchange’ ibaresinin yer almasıyla başlamış olduğu kabul edilmektedir.
 

Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın tam olarak kurulduğu yıl ise 1875 yılı kabul edilmektedir. Yine Londra Kıymetler Borsası için 1945 yılında denetleme organı amacıyla konsey kurulmuştur. 5 yıllık görev süresi olan konseyin 36 üyesi vardır ve 5 yılı doldurduğunda konsey üyeleri arasından üyeler tekrar seçilmektedir.
 

Türkiye’de Borsa’nın Tarihi

 

Osmanlı Dönemi Türk  Borsası

 

Türkiye’de borsa faaliyetleri bankacılık faaliyetlerinin başlamasıyla paralel olarak başlamıştır. 1853-54 Kırım Harbi sırasında Osmanlı’nın paraya ihtiyacı doğmuş ve iç borçlanma tahvilleri çıkarılmaya başlamıştır. 1864 yılında ise faaliyet alanı Osmanlı borçlanma tahvillerinin alış ve satışı olan bir dernek kurularak borsanın temelleri atılmıştır. Yine Galata Bankerleri denilen  bir grup o dönemde Türk Finansal Tarihi’nin ilk bankası kabul edilen İstanbul Bankası’nın kurulmasında ve ilk borsanın temellerinin atılmasında önemli katkı yapmıştır.
 

Borsa
 

Osmanlı’nın borçlu olduğu devletlerin destekleri ile Türkiye’de borsa resmi olarak kurulmuştur. 1866 yılında İstanbul’da “Dersaadet Tahvilat Borsası” adı ile faaliyete geçmiş olan ve 1906 yılında çıkan bir tüzük ile de  “Esham ve Tahvilat Borsası” adını alan borsa Osmanlı döneminin sonuna kadar bu ad ile hizmet vermiştir.
 

Özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun 34. Padişahı olan Sultan II. Abdülhamid’de şehzadeliğindeyken bu borsa oyunlarına iştirak etmiş ve ciddi bir servet kazanmıştı. Genç şehzadenin bu serveti ile tahta çıkarken cülus bahşişini kendi cebinden ödediği bilinmektedir.
 

Cumhuriyet Dönemi Türk Borsası

 

Cumhuriyet dönemine gelindiğinde ise yine bir tüzük ile bugünkü yapısına benzer bir hal alan ve 1929 yılında “Menkul Kıymetler ve Kambiyo Borsaları Kanunu”  ile borsa faaliyetleri düzenlenmiş ve “İstanbul Menkul Kıymetler Borsası” adını almıştır.
 

1938 yılına gelindiğinde ise İstanbul Menkul Kıymetler Borsası kapatılmış ve “Kambiyo, Esham ve Tahvilat Borsası” adını alarak  Ankara’ya taşınmıştır. 1941 yılına kadar da Ankara’da hizmet vermekte olan borsa  yeniden İstanbul’a taşınmış ve 1981 senesine kadar Türk Finansal Sistemi açısından mühim bir rol üstlenmeden işleyişini devam ettirmiştir.
 

1980 yılında ise ekonomide değişiklik yaşanmış ve liberal döneme geçil ile Menkul Kıymetler Borsası içerisinde ve yapısında değişikliğe ihtiyaç duyulmuş ve 1929’da yürürlüğe girmiş bulunan “Menkul Kıymetler ve Kambiyo Borsaları Kanunu” yürürlükten kaldırılmıştır. 1983 yılına gelindiğinde ise “Menkul Kıymetler Borsaları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” yürürlüğe girmiş ve sonrasında ise 1984 yılında Menkul Kıymetler Borsalarının Kuruluş ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik yürürlüğe sokulmuştur.
 

Borsa
 

Son olarak 1985 yılında ise İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir ve 26 Aralık 1985 yılında da resmi bir tören ile açılmıştır.
 

Borsa’ya Nasıl Girilir

 

 • Borsa’ya girmeden borsayla ilgili bilgi sahibi olunmalıdır. Bunun içinde tecrübeli birinden destek alınması iyi bir fikir olarak gözükmektedir
 • Ne tür borsaya girileceğine karar verilmelidir
 • Deneyim kazanmak için ücretsiz olarak indirilebilen birçok borsa oyunundan faydalanabilirsiniz. Akıllı telefonlarınıza da yükleyebileceğiniz borsa uygulamalarıyla daha hızlı deneyim kazanabilirsiniz.
 • Güvenilir bir  borsa aracılık hizmeti veren şirket bulunmalıdır.
 • Bir sonraki adımda ise yatırım hesabı açmak gelmektedir.
 • Son olarak yatırım hesabı açıldıktan sonra hangi hisseye yatırım yapılacağı belirlenmelidir.

 

Borsa Nasıl Oynanmaktadır?

 

Borsa’nın ne olduğundan ve tarihçesinden yukarıda bahsettik. Peki borsa nasıl oynanmaktadır? Gelin buna hep birlikte bakalım…
 

Borsa
 

Borsa’da düşük fiyat ile satın alınan hisse senetlerini ve çeşitli ürünleri aldığın fiyattan daha yüksek bir fiyata satmaktır. İşlemciler yani tacirler satın almak arzusunda oldukları enstrümanları ve hisse senetlerini borsaya bildirmektedirler. Bu sırada önemli olan hangi enstrümanların değer kazanacağını tahmin edebilmektir. Satın alınan hisse senetleri satın alındıktan sonra daha yüksek fiyata satılabilmektedir.
 

Borsa’da Kazanmanın Püf Noktaları

 

 • Eğer borsada kazanmak istiyorsanız öncelikle borsanın tanımını öğrenmelisiniz. Bunun nedeni ise kazanç sağlamak istediğiniz piyasayı bilmezseniz kazanç sağlamak isterken para kaybına uğrayabilirsiniz.
 • Borsada kazanmak istiyorsanız bunlardan ikinci adım da özellikle portföy oluştururken dikkatli ve özenli davranmaya dikkat etmelisiniz. Borsaya başlamadan önce kesinlikle nasıl işlem yapıldığını bilmeniz gerekmektedir. Şahsınızı ortaya çıkmakta olan dalgalanmalar hakkında doğru yorum yapabilme yeteneğine sahip olarak görmekteyseniz hazırsınız demektir.
 • Bu adımlardan üçüncüsü ise mutlaka kendinize ait yatırımcı stratejiniz olmasıdır. Bu sayede istikrarlı bir şekilde borsada ilerleyebilirsiniz.
 • Son kalan adım ise tabi olarak piyasayı iyi takip etmekten geçmektedir. Piyasayı ne kadar iyi bilirseniz o kadar başarılı olursunuz.